Carboniacupu se úvod sezóny vydařil

25.04.2018

Carboniacupu se úvod sezóny vydařil -

HANKOOK RACE

Krásné jarní počasí přivítalo účastníky prvního letošního závodu Carboniacupu, který tak na mostecké dráze zahájil již osmou sezónu okruhového závodění. Nejen počasí ale zahřálo u srdce nejednoho motoristického fandu, konalo se i pár zajímavých premiér, někteří přes zimu změnili techniku. Při Hankook Race se bylo na co koukat ve všech skupinách. Startovní pole čítalo rovných 100 jezdců a vozů.

Začněme skupinou A upravených cestovních vozů, kde mezi juniory dominoval Matěj Chabr s Golfem, když jeho soupeř D.Kouřil závod nedokončil, v A1 pak zvítězil Robert Pecina s Hondou, před Jiřím Galuškou s Fordem Fiesta ST. Ve skupině A2 dominoval Jiří Zeman na Hondě CRX, před Vítem Martinovským s Hondou Type R. Mezi slabšími áčky jezdci nejlépe obsadili skupinu A3 a z devíti vozů jich vidělo cíl hned osm. Gratulace na nejvyšším stupni přijímal Walter Förster z Německa na BMW M3, před Petrem Majerem z Mičánek Motorsport s Renaultem Clio a další Němec Uwe Schäfer s BMW dojel pro bronz.

Velmi pěkný souboj předvedli jezdci v A4 tedy vítěz Otto Svoboda na BMW M3 GTR zvítězil o 0,4s před Michalem Vítkem a Martinem Šípkem na dalších vozech BMW M3 GTR. Až čtvrtý skončil O. Haeusner. V A5 a A6 startovala krásná Ferrari s nováčky Lubomírem Světínským a Jiřím Sedlákem s Ferrari F430 a 550 Maranello. V A7 pak v duelu německém zvítězil Günter Stubenrauch před Josefem Dauererem, oba na VW Scirocco. V A8 dojel pro zlatý věnec Petr Suchomel s Renaultem Megane Trophy, před MilanemValáškem na Ginettě G50 GTR. J.Urban s P. Krejsou bohužel závod nedokončili. V nejsilnější skupině A9 si pro premiérové vítězství dojel jezdec Richie Rich na Audi R8 LMS, když porazil premiérově jedoucí Lamborghini ST Evo Dennise Waszka i Porsche GT3 Michaela Olivera z Rakouska a Libora Milotu s dalším krásným Porsche MN Motorsportu..

Celkově šestnáct vozů se postavilo na start sériových vozů skupiny B. V té nejslabší si jel svůj závod Martin Bakeš s Hondou CRX. V B2 zvítězil s Mazdou RX8 Pavel Zeman, před slovenským jezdcem Miroslavem Beerem se Subaru Impreza STI. Skupině B3 dominoval po zimní přestávce Zdeněk Čurda s BMW M3, před Janem Zubatým s Citroenem D3S a Lukášem Kaňkou s Alfou Romeo. Diskvalifikací za nepovolené úpravy a nedodržení technických předpisů skončil závod pro nováčka O.Krupku s BMW 328i, který do příštího závodu již nastoupí s vozem splňujícím tuto třídu. Další skupina B4 patřila do režie Lukáše Valdmanna s BMW M3, před Radkem Zimmerem na Lotusu Exige a Martinem Hanzlem na Hondě Civic. A konečně nejsilnější skupina B5 přinesla vítězství jezdci Jense Svezu s Porsche, před Standou Šedivcem s Corvette ZR1 a Lubošem Sázavou s dalším vozem německé značky.

Skupina prototypů C1, kterých se tentokrát sešlo mnoho měla na programu v Mostě společný závod s fomulemi, kdežto ostatní vozy ze skupiny C - Caterhamy a prototypy jely sólo závod.

Nováček v C1 Robert Wolf s Performerem sice závod nedokončil, nicméně zaznamenal první účast v Carboniacupu s tímto zajímavým vozem. Pro zlato si dojel při první jízdě sezóny Peter Elkmann, před Danielem Hentschlem na Performerech a Gotti Hatzem s Pacemakerem PMP1.

Mezi prototypy v C2 zvítězil Andreas Krammer s Caterhamem Megabusa, před premiérově startujícím Milanem Svobodou na Normě M20F a dalším Rakušanem Wolfgangem Maurerem na Caterhamu Hayabusa. Zajímavý Peugeot Spider Němce Ch. Arnolda ani Libor Neckář s Ligierem závod nedokončili.

Mezi Caterhamy v C3 zvítězl šampión z roku 2016 Michal Rejman, před O.Hejdukem a M.Beladou. V nejsilnější C4 vyhrál Martin Křeček na Caterhamu, před Janem Marečkem s KTM X-BOW a dalším Caterhamem nováčka Tomáše Voldřicha.

Formulový závod skupiny D přilákal na start 14 formulí. Mezi nováčky se předvedl Petr Švihora a ze Suzuki Swift přesednuvší Petr Zelenka. Filip Zelenský závod se starším monopostem Mugen Honda neodstartoval a čeká na svou vylepšenou Dallaru F308. V D1 zvítězil loňský šampión Carboniacupu Honza Rieger s Glorií C8F, před Bulharem M.Petkovem s Van Diemen RF02. Mezi automobilovými motory dominoval v D2 Pavel Langer s Autolou, před nováčkem Petrem Švihorou na Tomisu 02. D3 do 1600ccm patřila německým jezdcům, ovšem ze čtyřech z nich viděla cíl jen Jeanette Siegert s MT77. Mezi dvoulitry pak premiérové vítězství po stíhací jízdě bral Petr Zeleka s fomulí Renault, když za sebou nechal Václava Laušmanna a Němce Timma Rädleina s dalšími vozy formule Renault.

14.května se jede další závod na maďarském Pannoniaringu, poblíž lázeňského města Sárvár.