H. Rieger
21b.

Orechová Potoň hostila Carboniacup

13.05.2016

Druhý letošní závod absolvovali jezdci na slovenském autodromu Slovakiaring u Dunajskej Stredy. A ne jeden závod, ale během jednoho dne hned dvě závodní jízdy, tedy celkem slušný dvojnásobný bodový příděl a jeden ceremoniál. Na Slovakiaringu se sešlo poměrně pěkné pole 68 závodních vozů ve čtyřech základních třídách, nebo chcete-li skupinách. Slunečné počasí v pondělí vládlo, jen na samotný závěr při vyhlašování vítězů spadlo pár jarních kapek. Garantem tohoto závodu, jenž se finančními protředky zasadila o závodní den byla firma IP Racing Shop, která se zabývá veškerým příslušenstvím patřícím k motorsportu, od oblečení, doplňků k vozům pro motorsport a vybavením jezdců a teamů.

Hned na samotný začátek se v tréninku udála nepříjemná a zbytečná havárie Martina Jansy s Porsche GT3, do kterého vrazil a roztočil jej jezdec Walter Forster z Německa. Jednalo se o první kolo prvního tréninku a tak mechanici budou mít po závodech co opravovat a Martin si již nezajezdil a dění sledoval jen z tribuny. Doufejme, že na dalších závodech ho opět přivítáme v plné síle.

Při prvním domácím klání na autodromu v Mostě byla silně obsazená skupina A, kde se sešlo kromě dvou Lamborghini Gallardo i několik dalších krasavců.

Na Slovensku bylo v první jízdě klasifikováno 14 jezdců z celkově 19 startujících. V druhé jízdě dokončilo závod 13 jezdců. Michal Petrů těsně před cílem první jízdy skončil k odtahu na cílové rovince. Nedařilo se ani Otto Svobodovi na BMW M3 ze stáje Šenkýř motorsport, který skončil ve čtvrtém kole. M.Jansa na Porsche, ani W. Forster závody nejeli, protože jejich kolize skončila snahy už v tréninku. Velice divácky zajímavý vůz představil Jaromír Jiřík. Přivezl zbrusu novou Škodu Octavia RS cup, tedy vůz, který se jinak zúčastňuje závodů stejnojmenného seriálu, který svou tradici obnovil po několika letech. Ve skupině A upravených cestovních vozů startoval ve třídě A4 do 3500ccm. Jaromír Jiřík poté vybojoval v barvách Action Racing teamu první a druhé místo, když Michal Vítek s BMW M3 GTR nestartoval a Olaf Haueusner z Německa na BMW M3 střídající se na svém voze s Andreasem Schwelginem dopadli na 1 a 3.místě.

V A1 zvítězil dvakrát Jiří Mika s Citroenem Saxo, v A3 si vezl 2x zlato Slovák Marián Polonyi na BMW 130i, v A4 jednou vyhrál Jára Jiřík a jednou Olaf Haueusner, v A5 2x zlato Miloš Merta na Subaru Impreza WRX, v A8 zlato Milan Valášek s Ginettou a jednou první místo Tomáš Vojtěch s Pragou R1 a v A9 vyhrál jednou Dennis Waszek s Ferrari a podruhé vyhrál Michal Petrů na Lamborghini, ten startoval do druhého závodu z posledního místa na roštu, protože v kvalifikaci ho zastavila závada palivového systému. Dennis do druhé jízdy nenastoupil.

Ve skupině B sériových vozů startovalo do obou závodních jízd 15 jezdců. V B3 do 3000ccm dominoval dvakrát Zdeněk Čurda na BMW 330ci, před Tomášem Benešem s Alfou Romeo a Lubošem Sázavou na náhradním voze Honda. Ve skupině B4 pro změnu dominoval Zbyněk Čurda s BMW M3 E36, který dvakrát zvítězil před Lukášem Valdmanem a Jiřím Vaňkem na BMW M3. Skupina B5 nad 3500ccm měla favorita v Boleslavu Waszkovi na Corvette ZR1, ten vyhrál sice druhou jízdu, ale velmi rychlý Libor Milota s Nissanem GTR, který Bolkovi nedal nic zadarmo vyhrál první závodní jízdu, dva bronzy odvezl ze Slovenska Stanislav Šedivec s dalším Corvette. Domácí Jan Kolárik skončil s Nissanem GTR R35 dvakrát šestý.

Ve společném závodě skupin C+D, tedy speciálů a formulí udávaly tempo dvoulitrové monoposty formule Renault ale také Gottfried Hatz na Peacemakeru, tedy na voze vlastní výroby, jenž zajel nejrychlejší kolo v prvním závodě. V druhém závodě celkově zvítězil Vladimír Netušil z teamu Effective Racing na formuli Renault 2,0.

Ve své třídě D4 vyhrál V. Netušil zlato dvakrát a dva bronzy ukořistil domácí Miroslav Nižnanský s Oplem Lotus. V prvním klání urval stříbro Němec Matthias Stark a v druhém klání nováček Karel Hrabáň také oba na formuli Renault. V D1 se o prvenství podělili jednou Jan Rieger a jednou Filip Turek. Tedy každý chvilku tahal pilku. Vašek Šafář z technických důvodů stroje Tomis do závodu nenastoupil.

Zajímavá startovní listina Caterhamů a KTM X-Bow slibovala taktéž zajímavé souboje, které byly na dráze vidět. V C1 do 1400ccm se o vítězství rozdělili Rakušané G. Hatz s Pacemakerem a W. Maurer s Caterhamem Hayabusa. C2 nad 1400ccm pro Caterhamy SP a prototypy Radical, Osella a Norma zvítězil dvakrát Rakušan Andreas Krammer s Caterhamem Megabusa. V C3 do 1600ccm pro Caterhamy, Kaipany, či Lotusy vyhrál dvakrát loňský obhájce celkového vítězství v Carboniacupu Michal Rejman a dvakrát druhý skončil Michal Vítek. Bronzové příčky patřily Marku Bláhovi, či Jakubu Kirchnerovi. V C4 v první jízdě zvítězil Rakušan B. Kranzmüller na Caterhamu Duratec, před krajanem G. Reisenbauerem a Ondřejem Kočkou. Druhé jízdě kraloval opět B. Kranzmüller, před Jakubem a Martinem Křečkovými. V C5 pro KTM X-Bow zvítězil dvakrát Martin Vobořil, před Martinem Kalvasem.

Absolutně nejrychlejší čas ze závodní jízdy měli:

1. Gottfried Hatz – 2:08,089

2. Dennis Waszek – 2:08,612

3. Tomáš Vojtěch – 2:09,604

Celkem povedené závody na Slovakiaringu již brzy vystřídá maďarský Hungaroring, kde bude mít Carboniacup premiéru, těšit se na něj můžeme už 5. Června.